Ana SayfaBlogİletişim

FUTBOL NASIL OYNANIR?

Blog
28 Haziran 2021

Sporun insan yaşamına katkıları saymakla bitmeyecek türdendir. Futbolun diğer sporlara nazaran en çok takip edilen spor dalı olması bu spora olan merakı arttırmaktadır. Ekran başından ve tribünde maçları izleyen seyirciler bu sporu aktif olarak yapma hayali kurmaktadır. Futbolun nasıl oynandığı konusunda birden fazla parametre vardır. Kurallara dayanarak futbol oynamak için öncelikle 22 futbolcuya ve bir topa ihtiyaç duyulur. Sahanın genişliği belirli bir aralıkta olmalıdır.

2 kale ve bir hakem de bulunduktan sonra futbol maçı oynamak için neredeyse her şey hazırdır. İşte futbol sporunun yapılması için gerekli işleyiş bu şekilde olsa da sahada oynayan futbolcuların ve atmosferin bu spora katkı yapması şarttır. Çünkü futbol sadece sporcuların 90 dakika veya 120 dakika boyunca sahada top peşinden koşturduğu bir spor olmaktan artık çok uzakta. Futbol günümüzde dinamik bir spor olması sebebiyle nasıl oynanır sorusuna yeni cevaplar üretilmeye muhtaç bir spor.

Futbol Nasıl Oynanır?

Temelde futbol için Türkçeye çevrildiği kadarıyla ayaktopu demek mümkündür. Fakat insanların bu ayak topu ile oynayış şekilleri ve deneyimleri sonucunda artık pek de yalın bir biçimde akla oynandığı söylenemez. Futbol oynamak için yaratıcı zekaya sahip olmak, belirli bir yetenek sahibi olmak, takımdaşlık ruhunu taşımak gibi gizli kuralları yerine getirmek gereklidir. Bu nedenle futbolda sadece yeteneğe, fiziğe veya zekaya dayalı sporcu olmak yeterli değildir.

Futbol Kavramları Nelerdir?

Her spor yazısında vetelevizyonlarda kullanılan futbol kavramları genellikle gol, gol atmak içinatılan şut, şutu atmaya hazırlayan kontrol, kontrolün yapıldığı topun geldiğiyer yani pas gibi kavramlardan oluşur. Mevkiler savunmacı, hücumcu, ortasahalar, kalecilerden oluşur. Aut, taç, korner, degaj, duran top, penaltı gibioyun içerisinde kullanılan pek çok terim bulunmaktadır.

Nasıl Takım Oyuncusu Olunur?

Günümüzde oyuncuların yaptığı gol sevinçleri esnasında tüm takımın gol atan oyuncunun etrafında bir araya gelerek bu anı kutlamaları takım olmanın kıymetini gösterir. Eğer futbolcu kendi çıkarlarını takımın önüne koyarsa kısa sürede o takımın dışında kalacaktır. Buna karşın sahada görevlerini yerine getirip takım oyunu içerisinde mücadele eden, arkadaşlarına yardımcı olan futbolcular ise her zaman saygı görecek ve başarılı olma şansını arttıracaktır.

Bunları da okumak ister misin?

FUTBOLCU NASIL ANTRENMAN YAPAR?

Blog
29 Haziran 2021

FUTBOL NASIL DAHA İYİ OYNANIR?

Blog
30 Haziran 2021