Ana SayfaBlogİletişim

FUTBOLCU NASIL ANTRENMAN YAPAR?

Blog
29 Haziran 2021

Sporun hangi branşı yapılırsa yapılsın bir sporcu antrenmanlar ile kendini zinde tutabilir ve müsabakalarına hazırlanabilir. Sporcuların yaptıkları sporda başarılı olabilmeleri için gerekli olan bir kas hafızası vardır. Kas hafızasını sağlamanın tek yolu bu sporu sıkça ve bilinçli olarak yapmaktır. Bir sporun sürekli olarak planlı bir şekilde yapılmasına da antrenman denir. Özellikle profesyonel seviyede olan futbolcular kendilerini formda tutmak için sürekli olarak antrenman yapmaktadır. Yapılan antrenmanların çeşidi, sürekliliği ve zorluğu ise futbolcunun ihtiyaçlarına ve o günün koşullarına bağlıdır.

FUTBOLCU NASIL ANTRENMAN YAPAR?

Futbolda temel amaç takım başarısı olduğu için profesyonel takımlarda müsabaka öncesi sürekli takım antrenmanları yapılır. Bu antrenmanlarda futbolcuların uyumu için pas çalışmaları, fiziksel olarak dinç kalma süresini arttırmak için kondisyon antrenmanları yapılır. Bu temel antrenmanlar dışında hücum organizasyonları ve savunma yerleşimi gibi eksik görülen ve ihtiyaca uygun antrenmanlar yapılmaktadır. Kulüplerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda genellikle ısınma hareketleri veya neşeli görüntüler paylaşılmasına rağmen her antrenmanın bu kadar kolay geçtiği söylenemez. Örneğin sezon öncesi antrenmanları ve kampları son derece zorlu fiziksel yüklemelerin yapıldığı antrenmanlar ile bilinmektedir. Futbolculara bazen antrenörleri tarafından bazen de kendi istekleri doğrultusunda bireysel antrenmanlar hazırlanmaktadır

BIREYSEL ANTRENMANLAR NASIL YAPILIR?

Bireysel antrenmanlar temelde tüm spor dalları için gereklidir. Bir futbolcu ihtiyacına uygun olarak bireysel olarak çalışır. Örneğin uzun süreli sakatlık atlatan futbolcular alışma sürecine uygun yavaş tempoda antrenmanlar yapar. Uzun süredir gol atamayan golcü oyuncular bir kaleci yardımıyla şut çalışması yapar. Sürekli top kaybı yapan bir orta saha oyuncusuna takım antrenmanları dışında pas istasyonları konusunda idman yaptırılır. Kaleciler gerekli görüldüğünde degaj, pas, kalecilik antrenmanlarını bireysel olarak yaparlar. Bazen vücut olarak zayıf kalmış bir oyuncuya salonda kuvvet antrenmanı yaptırılabilir.

FUTBOLCULAR NE KADAR ANTRENMAN YAPAR?

Futbolcular yoğun geçen fikstürler ve tatiller dışında her gün antrenman yapmaktadır. Yapılan antrenmanlar yorgunluk ve günün koşullarına bağlı olarak hafif veya ağır olabilmektedir. Bazen günde çift takım antrenmanı yaptırılmaktadır. Bu gibi durumlarda bir futbolcu için bireysel antrenman yapmak pek mümkün değildir. Bireysel antrenmanlar daha ziyade takım antrenmanlarının futbolcuyu zorlamadığı zamanlarda yapılmaktadır.

Bunları da okumak ister misin?

FUTBOL NASIL OYNANIR?

Blog
28 Haziran 2021

FUTBOL NASIL BİR OYUNDUR?

Blog
27 Haziran 2021