Ana SayfaBlogİletişim

HALI SAHALAR VE FUTBOL

Blog
6 Eylül 2021

Birçok oyuncunun bir araya gelerek bir takım oluşturması sonrasında karşı takım ile spor mücadelesi yapılır. 11 kişilik gruplar halinde ayrılan iki takım, gol fazlası yapmak için çaba gösterirler. Futbol halı sahalarda oynanır ve faydalı bir spor olduğu için çoğu kişi maç yapmayı tercih eder. Tatil günlerinin vazgeçilmezi olan halı saha maçları son zamanlarda yaygın olmasa da oynanan bir spordur.

Futbol nedir?

Futbol 21. yüzyıldan bu zamana kadar oynanmaktadır. Uzun yıllar boyunca oynanan halı saha maçları çeşitli ligler ile taraftarların karşısına çıkmıştır. Her ülkenin kendisine özgü bir ligi vardır ve takımlar birbirleri ile maç yaparak en iyilerini bulmaya çalışır. Futbol, 11 kişiden oluşan iki takımın bazı kurallar çerçevesinde birbirlerinin kalesine gol atmaya çalışmalarıdır. Oyun içinde bir hakem bulunur ve kurallar çiğnenmesi halinde uyarılar vererek oyunun yürümesini sağlar. 90 dakika süre sonunda kimin gol sayısı daha fazla ise o takım kazanan olur. Futbol ile yakından ilgilenen binlerce insan bulunmaktadır.

Halı saha nedir?

Halı sahalar, futbol maçı yapmak isteyen iki takımın maçı yaptıkları alana denir. İki takım maç yapmak için halı sahalara gelirler ve özgürce maç yaparlar. Engelsiz bir zemin olduğu için tüm futbolcular kolayca hareket edebilirler ve koşu alanları sınırsız olur. Futbolcular için halı sahalar biçilmiş kaftan gibidir.

Halı sahaların özellikleri nelerdir?

Halı sahalar futbolcuların adeta gösteri alanıdır. Tüm futbolcular halı sahalarda kendini gösterirler. Halı sahalar açık, kapalı, suni çimli olabilir. Çoğu futbolcu genelde sert zemin sahaları daha çok sever. Koşması ve hızlanması daha kolay olduğu için esnek bir alan sağlar. Halı sahaların içinde iki adet kale bulunur ve yerleri de çeşitli olarak değişkenlik gösterir. Sert, yumuşak, suni çim zemin olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Açık halı saha özellikleri nelerdir?

Açık halı sahalar diğer halı sahalara göre çok zorlu bir alandır. Halı sahanın açık olması hava koşullarından çok rahat bir şekilde etkilenebilmesine neden olur. Maç esnasında yağmur, rüzgar ve ya kar olduğunda oyuncular kendini zorlar. Mücadele doruklara ulaşır. Ayrıca dikkat dağıtacak çok fazla etken bulunur. Oyuncular tüm bunlara rağmen kazanmanın hırsını yaşar. Açık halı sahalarda sahanın çevresi teller ile kaplıdır. Bu teller oyun sınırlarını belirlemek için önemlidir. Diğer yandan teller çok sıkı bağlanmalıdır ki oyun zamanında sıkıntı çıkarmamalıdır

Kapalı halı saha özellikleri nelerdir?

Kapalı sahaların üstü ve yanları çevrilidir. Kapalı halı sahalar hava olaylarından ya da çevredeki etkenlerden etkilenmezler. Yağmur, kar ve rüzgardan etkilenmeyen futbolcular kolayca hızını ayarlayabilir. Çevrede çok fazla dikkat dağıtan olaylar da yaşanmaz. Kapalı halı sahalarda ön plana çıkan aydınlatma, teller, yan çadır ve kaledir. Bu özelliklerin uygun olması halinde oyuncular hiçbir sorun yaşamazlar.

Bunları da okumak ister misin?

FUTBOLDA NASIL BAŞARILI OLUNUR?

Blog
26 Haziran 2021

FUTBOL NASIL DAHA İYİ OYNANIR?

Blog
30 Haziran 2021