Ana SayfaBlogİletişim

YAZILI OLMAYAN HALI SAHA KURALLARI

Blog
4 Temmuz 2021

Covid-19 sebebiyle yeşil sahalardan aylarca uzak kalan futbol tutkunları, 2021 yılı Temmuz ayı itibarıyla İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Normalleşme Tedbirleri Genelgesi” sayesinde halı saha yeleklerine kavuştu. Halı saha maçı yapmadan yaşamını sürdürmekte zorlanan oyuncular, halı sahaların açılmasıyla birlikte eski günlerine geri döndüler. Hasretin son bulması, futbolseverler için bir terapi niteliği taşırken ilk 15 dakikada tüm oyuncuların yorulması pandeminin halı saha tutkunlarını nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Halı saha ekosistemi olarak sahalara geri dönüşümüzün şerefine, halı sahaların OLMAZSA OLMAZLARI arasında yer alan “yazılı olmayan halı saha kurallarını” sizler için derledik!


YELEK GOLÜ SAYILIR MI?


Bir halı saha maçı için altın niteliğinde değer taşıyan yelek golü, halı saha dünyasını ikiye bölmüş durumda. Bu golün sayılıp sayılmaması konusunda tartışmalar hala sürüyor. Kural için genelgeçer bir hüküm bulunmasa da her ekip kendi raconunu oluşturuyor. Halısahavar ekibi olarak yelek golünün sayılmaması taraftarıyız, fakat diğer fikirlerin uygulanmasını da destekliyoruz. Yelek golü için üretilen fikirleri sizler için listeledik:


 • Yelek golü, hiçbir koşulda sayılmaz.
 • Yelek golü, beraberlik söz konusu olduğunda golü atan takımın lehine sayılır.
 • Yelek golü sayılmaz.
 • Yeleklerin renginde giyinen bir oyuncu varsa, yelekleri o takım giyer. Böylece, yelek golü tartışması ortadan kalkar.
 • İlk gol atılana kadar karmaşayı ortadan kaldırmak adına bir takım centilmenlik yaparak yelekleri giyer. Yine, yelek golü problemi giderilmiş olur.
 • Yelek golü, her koşulda sayılır.KALECİ PARA ÖDEMEZ


Halı sahaların emekçileri kalecilerdir. Bazen 90’dan top çıkarırken seyrederiz onları, bazen de topu ellerinden kaçırırken. Kimi Buffon gibidir, kimi de Karius… Bazı durumlarda futbol ile hiçbir ilişkisi olmayan arkadaşlarımızı kaleye geçirmemiz gerekebilir. Bazen, kaleyi döneriz ki bu durum hiçbir zaman hoşumuza gitmez. Kalecinin bize her zaman güven vermesini isteriz. Maymun ve atletik bir kaleci bulduğumuzda bizden mutlusu yoktur. Her şeye rağmen halı sahalarda değişmeyen bir kural vardır: ister panter olsun, ister kova olsun kaleciler hiçbir koşulda para ödemez.

 

RAKİPLE ALAY EDİLMEZ


Bazı halı saha maçlarında orantısız skorlar gözlemliyoruz: 18-5, 20-4, 12-1… Hâl böyle olduğunda, önde olan takım skorun vermiş olduğu üstünlük ve güç zehirlenmesiyle, rakibini küçük düşürücü hareketler sergileyebiliyor. Çok kuvvetli bir takıma sahip olabilirsiniz ya da rakibiniz çok güçsüz bir takıma sahip olabilir. Rakip takımı tanıyor veya tanımıyor olabilirsiniz. Rakip kim olursa ve ne yapmış olursa olsun, rakip takıma her zaman saygı duyulmalıdır. Rakiple alay edilmeyeceği, halı sahalarda yazılı olmayan kurallar arasında yer alır. Genç arkadaşlarımız, maçın verdiği heyecan ve haz ile bu kuralı çiğneyebiliyor, fakat herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.BİR ERKEĞİN GİYİMİNE EN ÇOK DİKKAT ETTİĞİ YER HALI SAHADIR


Herkesin bildiği, ama kimsenin dillendirmediği bir konuya giriş yapıyoruz: Halı saha kombinlerimiz… Bir halı saha oyuncusu için halı saha kombini hayati bir role sahiptir. Günlük yaşantısında giyimine hiç dikkat etmeyen insanların dahi halı sahada çok uyumlu ve şık giyindiğini gözlemleyebiliriz. Halı sahada güzel bir kombin oluşturmak için uyumlu olması gerekenleri listeledik:


 • Krampon ve konç renginin uyumu
 • Üst ve alt kıyafetlerinin uyumu
 • Konç türü (kısa, diz altı, diz üstü)
 • Ekipmanlar (dizlik, bantlar)
 • Mevsimlik ürünler (uzun kollular, boyunluk, bere, tayt)
AYAĞINIZA SAĞLIK BEYLER


Halı sahalarda maç sonlarında ortamı yumuşatmak, futbolun sadece bir eğlence aracı olduğunu hatırlatmak ve insanı ilişkilerini geliştiren bir faaliyet olduğunu göstermek için maç skoru ne olursa olsun, maç sonunda iki taraf birbirini tebrik eder. Bu durum, iki tarafın da birbirine saygı duyduğunu, maçtan memnun ayrıldığını ve halı saha kültürünü bildiğini gösteren çok değerli bir kuraldır. Toplum olarak teşekkür ve takdir etmekte, övgü dolu sözler söylemekte zorlandığımız bu dönemlerde, bir halı saha maçı çıkışında “beyler ayağınıza sağlık” demek herkes için büyük anlam ifade eder.


Bunları da okumak ister misin?

FUTBOL TUTKUNLARI HALI SAHALARIN ÖNEMINI KONUŞUYOR

Blog
9 Temmuz 2021

FUTBOL NASIL OYNANIR?

Blog
28 Haziran 2021